Tai kas gi tos užlaidos ir kam jos reikalingos? Tai dažnai pasitaikantis klausimas. Žmogus nedirbantis prie spaudos to neprivalo žinoti, bet pabandysiu paprastai tai paaiškinti, kad galutinis rezultatas būtų estetiškai gražus.

Tarkim, jūs norite tokio rezultato (tokį maketą ir padarote):

Beje, taip dažnai ir būna. Kaip manote, ko čia trūksta? Užlaidų. Teoriškai supjauti tokią kortelę 1 vienetą galima rėžtuku ir liniuote. Kas čia sudėtingo, a? Nieko tokio, bet užsakote mažiausiai 100 vnt. ir pjausime ne rėžtuku, o pjovimo staklėmis visas 100 vnt. vienu metu. Pjovimo paklaida gali būti 0,5 mm dėl įvairių priežasčių: pasislinko popierius, pračiuožė, spausdinimo paklaidos ir pan. Apatinis tekstas, panašu, kad ir yra tik 0,5 mm nuo krašto. Jei mes bandytume taikyti tuos 0,5 mm, tai sugaištume begale laiko ir kortelės kainuotų brangiai, todėl nematuojame pusvalandį, o nupjauname 2 mm (tai ir yra užlaidos tie 2 mm, kurie nusipjauna ir keliauja į šiukšlinę). Štai rezultatas:

Ar gražu? Mano galva, nieko gražaus nes pamiršote ne tik užlaidas, bet ir paraštes! Paraštės reikalingos, kad spaudinys būtų estetiškai gražus ir būtų malonu paduoti klientui. Jos gražiai atrodys jei bus ne mažiau nei 4 mm nuo kiekvieno krašto (pjovimo krašto), tai bendras atstumas nuo maketo krašto bus 6 mm (2 mm nusipjaus ir liks 4).

Dabar kortelė atrodys tvarkingai:

Kita situacija

Klientas padarė maketą be užlaidų, mes paprašėme jas pridėti; jis taip ir padarė, bet užlaidas paliko baltas. Štai taip:

Pjovimo rezultatas gali būti toks:

Kraštuose matomas baltas nenupjautas kraščiukas. Jei ornamentas būtų tamsus, tai kraščiukas šviestų ir matytųsi brokas: