CMYK spalvų paletė. Jei Jūsų monitorius palaiko sRGB modelį, galite pamatyti, kokius atspalvius išgauna gerai suprofiliuoti spausdintuvai.

Tikriausiai pastebėjote, kad spaustuvės naudoja CMYK spalvų modelį. C – žydra, M – purpurinė, Y – geltona, K – juoda spalvos yra maišomos ant balto popieriaus ir taip paviršius tamsėja. Užtepus visas spalvas ant to paties ploto, paviršius taps juodu, skirtingai nei RGB spalvų, kurios šviečia juodame fone ir sumaišius jas visas, tampa baltu. Kadangi spausdintuvų spalvos nešviečia, jos turi labai skurdų spektrą ir kai kurių atspalvių neįmanoma išgauti. Pavyzdžiui, grynos mėlynos spalvos nėra išvis. Aukščiau, paletėje galite pamatyti daug žydrų, violetinių atspalvių, bet ne mėlynų. Mėlynas foto nuotraukas būna itin sudėtinga spausdinti nes gaunamas rezultatas gali netenkinti kliento. Fotografai nuotraukas kartais pasodrina ir dangus tampa ryškiai mėlynas. Spausdinant tokį paveikslą iš žydros neretai pereina į violetinę.

iš sRGB į SWOP v2

Šiuo atveju spalvų konvertavimo varikliukas konvertavo spalvas į jam artimiausias (konvertuota į SWOP v2). Rezultatą galima keisti konvertuojant į kitą spalvų profilį, bet ne visada gausim norimą ir gali nukentėti kitos nuotraukos.

Fogra 39
eciCMYK

Konvertavus į Fogra 39 ir eciCMYK rezultatas gavosi kiek kitoks. Spalvas visada patartina konvertuoti patiems, kad matytumėt rezultatą nes spausdinant jos vis tiek bus konvertuojamos. Ir būtinai įtraukite spalvų profilį.

Taip pat pažiūrėkite, kokie darbo erdvės nustatymai (Working space). Jei rezultatas netenkina, pamėginkit pakeisti RGB profilį.

Naujo dokumento nustatymai (Adobe InDesign). Jei dokumentas jau buvo sukurtas, o atspalviai netenkina, pasinaudokite “Edit-Convert to profile” įrankiu. Kad pamatyti apytikslų rezultatą įjunkite “View-Proof Colors”

Kaip jau minėjau, spalvų ryškumas priklauso nuo šviesos. Spaudoje didelę reikšmę turi popieriaus šviesumas ir jo atspalvis. Kuo popieriaus baltas atspalvis grynesnis, tuo spaudinys bus sodresnis. Kreidiniai popieriai turi gelsvą atspalvį, o ofsetiniai – šaltai, bet šviesiai baltą. Taip pat uždaroje patalpoje atspalviai neatrodys tokie sodrūs. Be abejo, spausdintuvo būklė irgi lemia atspalvį, o lazeriniai spausdintuvai ypač lepūs pasikeitusiai temperatūrai, drėgnumui ir begalei besidėvinčių dalių. Taip pat ir nuo kokybiško meistro darbo profiliuojant spausdintuvą ir nuo jo įrangos būklės.

Eksportavimas

Jei norite konvertuoti viską arba nežinote, kas geriau, rinkitės Convert to Destination. Jei nenorite konvertuoti CMYK objektų, rinkitės Convert to Destination (Preserve Numbers), bet tokiu atveju į dokumentą įkeltos CMYK nuotraukos neturinčios profilių taip pat nebus konvertuotos. Todėl, visada į dokumentą kelkite originalias RGB nuotraukas (nekonvertuokite jų atskirai į CMYK).

© IĮ Mažų tiražų spaustuvė