Dažnai kylantis klausimas: Kodėl spalvos atspausdintos atrodo ne taip, kaip matau ekrane? Egzistuoja keletas veiksnių. Trumpai pabandysiu apibūdinti tai, ką žinau pats.

  1. Popieriaus atspalvis.
    Monitorius, telefono ekranas ar televizorius dažniausiai yra sukalibruoti naudojant kuo tikresnę baltą spalvą (nei per šiltą, nei per šaltą). Tuo tarpu popieriaus rūšys būna įvairių atspalvių. Kreidinis popierius dažniausiai turi gelsvą atspalvį. Įvairūs kartonai dažnai būna dar gelsvesni, bet būna ir pakankamai baltų, bet ne visiems darbams vienos rūšies kartonas tinka, todėl tenka aukoti atspalvį. Taigi, kas nutiks atspausdinus nuotrauką ant gelsvo paviršiaus? Dažai persišvies ir bendras spalvų tonas taps gelsvesnis. Tarkim, neutrali žalia taps salotine. Galima sukalibruoti spausdintuvą pagal popieiraus atspalvį, bet galutinis rezultatas niekada nebus vienodas, tarkim, atspausdinus ant gelsvoko Arktika kartono ir ant natūraliai balto ColorCopy popieriaus.
  2. Šviesa.
    Dienos šviesa (ar tai būtų debesuota, ar saulėta, ar vakaras) taip pat keičia popieriaus atspalvį. Natūrali balta laikoma lengvai debesuotu oru. Įtakos gali turėti žaliuzės ar atspindys nuo sienos.
  3. Spausdintuvo kalibravimas.
    Kad paruošti tinkamai spausdintuvą, tam reikalinga programinė įranga, technika, žinios ir patirtis. Trumpai tariant, reikalingas specialistas. Gerai šį darbą išmanantis specialistas (tikrai ne visi) tikrai paruoš spausdintuvą spausdinti puikiai, bet neilgam. Spausdintuvai nuolat dėvisi, o ypač lazeriniai. Taigi, jo būklė lemia atspalvį ir vėl reikalingas kalibravimas.
  4. Spausdintuvo būklė.
    Yra spausdintuvų, kurie greitai nesidėvi, pvz., vandens pagrindo (rašaliniai, solventiniai ir panašūs). Spausdinti jais galima metų metus ir jokio skirtumo nepastebėsite, tereikia pakeisti susidėvėjusią spausdinimo galvą. Tuo tarpu lazeriniai spausdintuvai turi begalę besidėvinčių detalių, kurios kiekviena susidėvi per skirtingą laiko tarpą. Rimtą spausdintuvą išlaikyti yra labai brangu, todėl besidėvinčią detalę keičiame tik jai priartėjus prie gyvavimo pabaigos. Kad išlaikyti tikslų atspalvį, spausdintuvą reikia nuolat kalibruoti, o kai kalibracija nebepadeda, reikia keisti dalis.
  5. Dažų ryškumas.
    Dažai taip pat lemia sodrumą, atspalvio tikrumą. Jei RGB nuotrauka atrodo labai ryški, tai blankūs dažai niekaip negalės atkartoti jos, o ir labai geri dažai RGB nuotraukų lygiai taip negali atspausdinti.
  6. Spalvų konvertavimas.
    Mano giliu įsitikinimu dažai taip pat yra tobulinami ir konvertuoti viską į CMYK prieš spausdinant nėra jokios prasmės (nebent norite pamatyti apytikslų vaizdą, kaip atrodys atspausdintas darbas). Taip tik prarandamas ryškumas. Spausdinant RGB nuotraukas jos būna kur kas sodresnės ir artimesnės originalui nei konvertavus į CMYK. Paruošti nuotraukas spausdinimui taip pat reikia žinių ir pastabumo. Ne visada nuotrauka konvertuojasi teisingai. Visada žinokite, kokie jūsų foto kameros spalvų nustatymai ir paminėkite spausdinimo specialistui, kad jis teisingai atspausdintų.
  7. Programinė įranga.
    Jūsų programinė įranga gali spalvas rodyti neteisingai. Pastebėjau, kad Windows Photos programa labai gerai susitvarko su spalvomis. Naudokite ją į sveikatą :). Jei maketuojate leidinį pasidomėkite, kokie teisingi spalvų nustatymai turėtų būti jūsų pasirinktai programai.
  8. Monitorius.
    Be abejo, pats dažniausias veiksnys yra jūsų monitorius :). Jis gali būti blogai sukalibruotas, blogai sureguliuotas ar iš esmės pasenusi matrica. Pamėginkite iš nustatymų pasirinkti natūralias spalvas, jei tokios egzistuoja. Šiuo metu egzistuojanti IPS matrica pakankamai sodriai atvaizduoja spalvas ir tikėtina, jau bus tinkamai sukalibruotas.
CMYK spalvų paletė. Jei Jūsų monitorius palaiko sRGB, AdobeRGB modelį, galite pamatyti, kokius atspalvius išgauna gerai suprofiliuoti spausdintuvai.

Tikriausiai pastebėjote, kad spaustuvas naudoja CMYK spalvų modelį. C – žydra, M – purpurinė, Y – geltona, K – juoda spalvos yra maišomos ant balto popieriaus ir taip paviršius tamsėja. Užtepus visas spalvas ant to paties ploto, paviršius taps juodu, skirtingai nei RGB spalvų, kurios šviečia juodame fone ir sumaišius jas visas, tampa baltu. Kadangi spausdintuvų spalvos nešviečia, jos turi labai skurdų spektrą ir kai kurių atspalvių neįmanoma išgauti. Pavyzdžiui, grynos mėlynos spalvos nėra išvis. Aukščiau, paletėje galite pamatyti daug žydrų, violetinių atspalvių, bet ne mėlynų. Mėlynas foto nuotraukas būna itin sudėtinga spausdinti nes gaunamas rezultatas gali netenkinti kliento. Fotografai nuotraukas kartais pasodrina ir dangus tampa ryškiai mėlynas. Spausdinant tokį paveikslą iš mėlynos neretai pereina į violetinę.

iš sRGB į SWOP v2

Šiuo atveju spalvų konvertavimo varikliukas konvertavo spalvas į jam artimiausias (konvertuota į SWOP v2). Rezultatą galima keisti konvertuojant į kitą spalvų profilį, bet ne visada gausim norimą ir gali nukentėti kitos nuotraukos.

Fogra 39
eciCMYK

Konvertavus į Fogra 39 ir eciCMYK rezultatas gavosi kiek kitoks. Spalvas visada patartina konvertuoti patiems, kad matytumėt rezultatą nes spausdinant jos vis tiek bus konvertuojamos. Ir būtinai įtraukite spalvų profilį.

Taip pat pažiūrėkite, kokie darbo erdvės nustatymai (Working space). Jei rezultatas netenkina, pamėginkit pakeisti RGB profilį.

Toliau pateiktas tik konvertavimo pavyzdys. Atvejų yra daug ir vienas nustatymas nebus tinkamas viskam.

Naujo dokumento nustatymai (Adobe InDesign). Jei dokumentas jau buvo sukurtas, o atspalviai netenkina, pasinaudokite “Edit-Convert to profile” įrankiu. Kad pamatyti apytikslų rezultatą įjunkite “View-Proof Colors” – aš asmeniškai šitoje vietoje naudoju Adobe RGB profilį, kad matyčiau visus atspalvius, o ne tariamai spausdintuvo; Preserve numbers išjungiu, kad spalvos konvertuotųsi.

Kaip jau minėjau, spalvų ryškumas priklauso nuo šviesos. Spaudoje didelę reikšmę turi popieriaus šviesumas ir jo atspalvis. Kuo popieriaus baltas atspalvis grynesnis, tuo spaudinys bus sodresnis. Kreidiniai popieriai turi gelsvą atspalvį, o ofsetiniai – šaltai, bet šviesiai baltą. Taip pat uždaroje patalpoje atspalviai neatrodys tokie sodrūs. Be abejo, spausdintuvo būklė irgi lemia atspalvį, o lazeriniai spausdintuvai ypač lepūs pasikeitusiai temperatūrai, drėgnumui ir begalei besidėvinčių dalių. Taip pat ir nuo kokybiško meistro darbo profiliuojant spausdintuvą ir nuo jo įrangos būklės.

Eksportavimas

Konvertuoti eksportuojant nėra pati geriausia idėja, bet nekonvertavę nematysite apytiksliai, kaip atrodys spudinys. Jei konvertuosite ir jums rezultatas atrodys tinkamas, siųskite spausdinimui, o jei netinkamas, eksportuokite be spalvų konversijos. Tuomet nuotraukos turėtų atsispausdinti ryškiau.

Jei norite konvertuoti viską arba nežinote, kas geriau, rinkitės Convert to Destination. Jei nenorite konvertuoti CMYK objektų, rinkitės Convert to Destination (Preserve Numbers), bet tokiu atveju į dokumentą įkeltos CMYK nuotraukos neturinčios profilių taip pat nebus konvertuotos. Todėl, visada į dokumentą kelkite originalias RGB nuotraukas (nekonvertuokite jų atskirai į CMYK).

© IĮ Mažų tiražų spaustuvė